Mehmet CAN

Developer

Türkiye İnternet Kullanım İstatistikleri

TTNET geçtiğimiz yıl yayınladığı penetrasyon haritasına göre Türkiye’nin internet kullanım bilgileri şu şekilde görünüyor.

2012 İnternet Kullanım Raporu

Haritaya göre İstanbul haricinde %50 kullanım oranını geçen herhangi bir bölge bulunmuyor.

raştırmaya göre 30 milyon Türk internet kullanıcısı var. Bunun yüzde 59′u yani 17,7 milyonu erkek, yüzde 41′i yani 12,3 milyonu ise kadın.  Kullanıcıların yüzde 77,8’i interneti sohbet yapmak amacıyla kullandığını söylüyor. Bu durum comScore‘un Avrupa internet kullanım istatistikleriyle paralellik gösteriyor.

Türk internet kullanıcılarının diğer ilgi alanlarına baktığımızda ise yüzde 54,5′inin araştırma yaparak bilgi edinmek, yüzde 38,1′nin ise e-posta kontrol etmek için kullandığını görüyoruz. TTNET, internetten gazete okumak alışkanlığının da arttığını paylaşıyor.

Genel internet trafiğinin yüzde 32′sini video izleme (Youtube hariç) oluştururken, Youtube tek başına yüzde 7,86 oranında bir trafik yaratıyor. İnternet trafiğimizin yüzde yüzde 28,23′ü internette gezinmeye, yüzde 10,86’sı dosya indirmeye, yüzde 3,7′si Tivibu’ya, yüzde 0,2’si oyunlara, yüzde 0,82’si anlık mesajlaşmaya ve yüzde 9,4’ünü de diğer eylemlere harcanıyor.

Son yıllarda bilgisayar ve internet kullanımının artışına rağmen TTNET, kırsal kesimde internet kullanım oranı henüz yüzde 19′da kaldığını söylüyor. Kent ve yarı-kent konumundaki kesimlerde ise internet kullanım oranı ise yüzde 40 düzeyinde.

TTNET, büyük şehirlerimizin internet kullanım oranlarını da paylaşıyor. İstanbul, yüzde 51,8′lik internet kullanım oranı ile zirvede. İnternetin popüler olduğu sonraki 4 il ise Ankara, Kocaeli, Tekirdağ ve Antalya. İzmir ve Bursa’nın ilk beşe girememesi bir hayli üzücü.

Kaynak: TTnet Blog & Webrazzi

570 views

Bir Cevap Yazın