Mehmet CAN

Developer

Kalekol Nedir?

Kalekol, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan karakollara alternatif, ultra güvenlikli ve yapımı kolay yeni karakol sistemidir.

kalekol26971[1]

TOKİ tarafından yapılmakta olup, özellikle sınır illerine yapılmaya başlamasıyla dış tehdit algısını kırmayı hedeflediğini söyleyebiliriz.

Kalekollar’da bulunan 80 santim kalınlığındaki dış duvarlar, havan ve roket saldırılarına karşı güçlendirilmiş malzemeyle inşa ediliyor. Çatısı havan toplarına karşı dayanıklı inşa edilen ve dış kapıların tamamı çelik olan binaların pencereleri de kurşun geçirmez camla kaplanıyor. Karakolun dışı da üç aşamalı özel betonarme duvarlarla çevriliyor.

Bölgede görev yapan askerlerin artık daha güvenli bir şekilde görev yapacağı kalekollar’da can güvenliği en üst düzeyde tutuluyor. Bu çerçevede yatakhane ve yemekhane gibi askerlerin toplu olarak bulunduğu bölümler karakolun tam ortasında kuruluyor. Depolarda da en az bir hafta yetecek kadar yiyecek-içecek ve cephane bulunuyor.
Kalekol çevresinin emniyeti ise Aselsan’da görev alan Türk mühendisler tarafından geliştirilen ‘İzci’ adı verilen uzaktan kumandalı robot araçlarla sağlanıyor. 8 kilometreyi rahatlıkla görebilen elektronik ateşleme sistemli termal kameralar 7 gün 24 saat çalışıyor.

Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından yakından takip edilen kalekol sistemleri, 31 Aralık 2012 tarihi itibarı ile 149 adet tamamlandığı belirtilmiştir.

Kaynak: http://www.kalekol.com/

241 views

Bir Cevap Yazın